FAQ - Webhosting

Kde mohu spravovat své databáze?

Použijte naše webové rozhraní pro správu MySQL a PostgreSQL databází.

Proč nemohu k přístupu na server použít FTP?

Protokol FTP je zastaralý a nedbá na bezpečnost. Vešekeré citlivé údaje, jako je například Vaše heslo je přenášeno v čitelné podobě a kdokoliv jej může po cestě zachytit. Používáním zabezpečených protokolů chráníme Vaše stránky.

Co je to Capistrano a k čemu je mi soubor deploy.rb?

Capistrano je nástroj k verzování tzv. "deploy"-ů aplikace. Pod slovem deploy si můžete představit nahrání aktuální verze aplikace na server. Díky Capistranu můžete pomocí jednoho příkazu vrátit aplikaci do stavu před posledním deploy-em. To se hodí, pokud například nahrajete špatnou verzi. Soubor deploy.rb, který Vám posíláme při zřízení hostingu nebo který najdete v /etc/deploy.rb (server kalkulon) resp. /data/*/vas_login/aplikace/deploy.rb (server monique), je konfiguračním souborem Capistrana. Pro informace o tom, jak Capistrano nainstalovat či používat, prostudujte příslušný návod.

Co když nechci Capistrano používat?

V tom případě je nutné dodržet konvenci, kam na server aplikaci nahrát. V případě serveru kalkulon všechny soubory nahrejte do /home/vas_login/app/current. V případě serveru monique pak aplikace sídlí v /data/*/vas_login/aplikace/current, kde * je první písmeno vašeho loginu. Vřele však doporučujeme Capistrano používat, je to jistě pohodlnější, než ručně kopírovat soubory.

Mohu si na Vašem hostingu sám instalovat gemy?

 Na našich serverech poskytujeme hosting pro aplikace napsané ve více verzích Ruby on Rails. Uživatelé, kteří své aplikace píši v Rails verze vyšší než 3.0, mohou své gemy snadno instalovat dle potřeby. Námi předchystaný recepit pro capistrano sám pohlídá instalaci gemů při každém deployi. Pokud nepoužíváte náš recept, doporučujeme bundler nastavit tak, aby Vám gemy instaloval do sdíleného adresáře pro všechny Vaše aplikace např. do /home/login/gems. Tím jednak deployment urychlíte a jednak zbytečně nevyčerpáte místo vyhrazené pro svůj hosting.

Pro starší aplikace běžící na Ruby on Rails řady 2.3 gemy instalujeme na požádání pokud je to možné. Zde je třeba si uvědomit, že některé gemy mohou být v konfliktu s jinými. Zatím jsme však všechny žádosti uspokojivě vyřešili.

Jak mohu přepnout verzi ruby?

Na serveru monique máme k dispozici RVM díky kterému je snadné změnit verzi jazyka Ruby. V současné době provozujeme verze 1.8.7 a 1.9.2. Vaší aplikaci můžeme nastavit tak, aby běžela na různých subdoménách pod různými verzemi, takže můžete v klidu vyzkoušet, zda aplikace v daném prostředí funguje správně.

Na které verzi běží hlavní doména je možné změnit, je však třeba zaslat požadavek. K prvotnímu nastavení dochází při založení hostingu. V současné době doporučujeme používat Ruby řady 1.9 - samozřejmě pokud je to možné.

Když se na server monique přihlásíte, máte přednastavené výchozí rvm na Ruby 1.8.7 (a výchozí gemset). Pokud chcete pracovat se svoji aplikací a ta vyžaduje jiné Ruby či jinou sadu gemů, můžete se přepnout pomocí příkazu "rvm use". Aktuálně máme na serveru tyto RVM:

  • ruby-1.9.2-290 
  • ree-1.8.7-2011.03
Každé RVM obsahuje gemsety rails_2_3_x a rails_3. Chcete-li nastavit RVM pro aplikaci permanentně, vytvořte v adresáři s aplikací soubor .rvmrc s patřičným nastavením. RVM se pak nastaví automaticky při vstupu do adresáře (poprvé bude třeba Váš souhlas). Další informace o RVM najdete na stránkách http://beginrescueend.com/rvm/install/

 

 

Ověřit dostupnost domény

. 

Nápověda

Novinky

Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách? Přihlašte se k odběru právě zde:

 

 
E-mail | Administrace
e-mail
heslo